Firma Kuruyorum

Kuru Temizleme Dükkanı Nasıl Açılır?

Kuru Temizleme Dükkanı Nasıl Açılır? Kuru temizleme dükkanı açmaktaki potansiyeller, kar marjı nedir?

Kuru temizleme dükkânı son yılların en çok tercih edilen meslekleri arasına girmiştir. Birçok yeni girişimci kuru temizleme işi yapmak için araştırmaya koyuldu. Yeni bir iş arayışında olanlar için iyi bir alternatif olan kuru temizleme mesleği sanıldığı kadar kazançlı mı?

İş kolu yeteri kadar avantajlı mı? İşe girecekleri ne gibi sürprizler bekliyor? Aklınızda bu ve buna benzer sorular varsa, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda kuru temizleme ile alakalı birçok soruya ışık tutacağız.

Kuru temizleme işi, yeni girişim arayanlarla beraber doğru orantıda arttı. Özellikle çalışan çiftlerin kıyafetleriyle ilgilenmek için fazla vakit bulamaması sektörün gelişmesinde önemli rol oynadı. Kadınların çalışma ortamında yer alması sonucunda sektör daha da kıymetli bir hale geldi. Günlük giysilerin yıkanması ve kurulanması artık bu dükkanlara emanetti. Kuru temizlemenin en güzel yanı sizler işlerinizdeyken, verdiğiniz ürünleri iş çıkışı alabilmenizdir. Kısa süre içinde istediğiniz zaman eşyalarınızı verebilir ve kısa sürede alabilirsiniz.

Kurulum Maliyeti

Kuru temizleme dükkanı açmak alınacak makinalardan dolayı biraz maliyetlidir. Kurulum için ciddi bir sermaye gerektirebilir. Direkt olarak bu işi yapacak olanların iyi bir hesap kitap yapmaları gerekir. Ayrıca kurulum için farklı bayilik veren firmalarla da anlaşılabilir. İsim yapmış firmalarla çalışmak daha fazla kazanç getirebilir. Ancak bayilik için belli bir ücretinde ödenmesi lazım. Bu yüzden dükkanı tutmadan önce iyi bir iş planı yapın.

Kısaca kurulum maliyetini şu şekilde açıklayabiliriz. Dolar kurunun düşük olduğu dönemlerde ortalama 25 bin ile 35 bin lira arasında bir sermaye ile işletme sahibi olabiliyordunuz. Ancak şimdi döviz de yaşanan hareketlilik nedeniyle fiyatlarda artış yaşanmaktadır. Ancak yine de 50 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekebilir. Daha kapsamlı bir iş yerim olsun isterseniz de 200 bin TL’ye kadar çıkabilirsiniz.

Lokasyon Önemi

Kuru temizleme dükkanı açmak istiyorsanız muhakkak iyi bir konum araştırması yapmalısınız. Ayrıca kuru temizlemeye ihtiyacı olacağını düşündüğünüz kişilere yakın bir yerde dükkan bulmalısınız. İş merkezlerine yakın bir konumda dükkanınızın olmasına öncelikverebilirsiniz. Özellikle de AVM’ler seçilebilir. Kiralama bedeli fazla olsa da iyi bir müşteri potansiyeli yakalayabilirsiniz. AVM’lerin haricinde iş merkezlerinin daha çok olduğu ve çalışan nüfusun yoğun olduğu bölgeler seçilebilir.

Kar Marjı

Dükkanın kendini bir şekilde işletmesi gerekir ki, para akışı gelsin. Çalışanların maaşları, elektrik, su ve kira gibi birçok masrafı olacaktır. Yine de bunlara rağmen kuru temizleme dükkanı açmak avantajlı olabilir. AVM ve iş merkezleri gibi işlek yerlerde bulunan dükkan, size aylık hiç ummadığınız kadar kazanç getirebilir. Kaba taslak söyleyecek olursak, 10 bin ile 20 bin arasında kazanma şansınız olabilir. Yine de her ihtimali düşünerek aylık minimum hesap yapmak gerekirse kar 3 bin ile 5 bin lira arasında olacaktır.

Neden Kuru Temizleme Dükkanı Açmalıyım?

Kuru temizleme dükkânı hizmet sektörünün önemli meslek dallarından birini oluşturmaktadır. Talebi karşılayabilme, iyi bir hizmet verme sektörde hatırı sayılır yere gelmenizi sağlar. Sektörde önemli olan müşterilerin verdiği ürünleri zarar vermeden teslim etmektir. Bu hizmeti iyi sağlayan işletmeler her zaman kazanır.

Hızla oluşan talebi karşılamak da yine kuru temizlemecilerin görevi. Son dönemde oldukça fazla talep edilen bir meslek olması neredeyse adım başı bir dükkânın açılmasına sebep oldu. Özellikle de AVM’lerde sıklıkla görmüşsünüzdür. Her AVM’nin en alt ya da giriş katında bir kuru temizleme dükkanı vardır.

Sonuç

Tüm her şeyi yaptıktan sonra geriye sadece işin keyfini çıkarmak kalacaktır. En güzeli de kendinize ait bir iş yerinin olmasıdır. İşin içine girdiğinizde hiçbir sıkıntısı olmadığını göreceksiniz. Kuru temizleme dükkanı açmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Bu işi yapmanız için arz talep dengesini kurmanız işin yarısını çözmenize yardımcı olur.

 

Kuru Temizleme Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

AKINSOFT - FirmaKuruyorum İşbirliği
T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2022 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans